Seriály
OPOZIČNÍ GLOSÁŘ

где родина мой


  ======================

=======================
KONTAKT DO REDAKCE:

info@radnicnilisty.cz
====================

 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

Růžový panter
 


 


Ruský investor postaví městečko
Datum: 02.09.2009
mfDNES

Ruský investor chystá v těsné blízkosti Karlových Varů satelitní městečko s téměř třemi stovkami bytů, čtyřmi restauracemi, sedmatřiceti obchody a parkovacím domem pro dvě stovky aut. Rezidenční areál se jmenuje Pirkenhammer Březová a stavební práce by ve stejnojmenném objektu porcelánky v Březové u Karlových Varů mohly začít příští rok. Stavět se má čtyřiadvacet měsíců.

„Část městečka, které se dá nazvat satelitním, vznikne rekonstrukcí areálu v březovské porcelánce. Druhá část je plánovaná nad porcelánkou, kde stojí staré domy. Investorem je ruská společnost, která podniká v porcelánce. Stavební práce by se mohly rozjet na začátku roku 2010. Nejdříve se musí udělat inženýrské sítě a komunikace,“ řekl Karel Drahokoupil z dalovické firmy Utrasun. Firma zpracovává dílčí projektovou dokumentaci pro generálního projektanta z Prahy.

V Březové žije 575 obyvatel. Investor chce v rezidenčním areálu postavit 268 bytů. Pokud by v každém z nich bydleli alespoň dva lidé, Březová se do počtu lidí rozroste o polovinu. Pokud ovšem rezidenční areál Pirkenhammer nepotká podobný osud jako sousední „ruskou vesnici“ v Gejzírparku mezi koncem lázeňské čtvrti Karlových Varů a obcí Březová. Stojí zde sedmatřicet domků, které si může pronajmout každý. Jenže zájemci z ciziny se nehrnou a domky jsou téměř prázdné.

„Takhle určitě nechceme dopadnout. Ale těžko říci. My míníme a investor platí. Zatím to podle projektů, které máme, nevypadá, že by to měla být druhá ruská vesnice,“ polemizoval Karel Drahokoupil. Smysl rezidenčního areálu spíše vidí v rozšíření obce Březová. Poznamenal, že neví, jaké má investor záměry a jestli si chce areál po výstavbě nechat, nebo jej prodat.

Podle oznámení, které poslala firma Utrasun na krajský úřad, rekonstrukce a výstavba počítá s 268 bytovými jednotkami, dvěma penziony včetně restaurace, 37 obchody, čtyřmi restauracemi, s výrobnou porcelánu, kancelářskými plochami a parkovacím domem o kapacitě 200 parkovacích míst. Vliv investice na životní prostředí bude na krajském úřadu posuzovat odbor životního prostředí a zemědělství. Zájemci si tam mohou oznámení prohlédnout. Vyjádření přijímá krajský úřad do 20. září.

Pro starostu Březové Miroslava Bilinského je investiční záměr novinka. „Řešili jsme jen výstavbu samostatných domů k bydlení na volných pozemcích za porcelánkou, což je v souladu s územním plánem. Ale obec nevstupovala do žádného řízení o restauracích, obchodech a dalších objektech v areálu porcelánky. Využití areálu je věcí vlastníka,“ řekl starosta. Také on ví o vyprázdněné ruské vesnici. Na otázku, jestli nemá strach, že něco podobného vznikne i v Březové, odpověděl, že dopředu nemůže být nikdy nic jisté.